Pocahontas County School Superintendent Recognizes Student Academic Winners
At the January 3rd Pocahontas County Board of Education Meeting, School Superintendent Terrence Beam offered special recognition to the student winners in last semester’s academic competitions, including the County Literature Fair; the Regional Literature Fair; the County Math Field Day; and the County Spelling Bee. The complete list of those winners follows below at the end of this story
During the Delegations portion of the meeting, where members of the public can address the board members, Dave Beverage, once again asked that the school bus route near his home be diverted 3/10ths of a mile up his road in order to pick up his middle school granddaughter at his house and return her there every day. Beverage had also requested this at the November 29th board meeting. While appearing to be sympathetic with this request at the last meeting, the board indicated it needed to consult with the Director of Transportation, Ruth Bland. After this second request, the board members did not comment on it until the Matters of the Board session towards the end of the meeting. Ruth Bland recommended against doing this, saying it would set a bad precedent and encourage other parents to ask for door-to-door service. She added that door-to-door service is not a right guaranteed to West Virginia public school students and also School Policy 4346 says it is the responsibility of the parents to transport students to the bus stop and to supervise them while they are at the stop. She said that student transportation in West Virginia is a privilege not a right.
Bland also said that while there is a good place to turn the bus around on that road, it is about a half-a-mile past Mr. Beverage’s house and the road is very narrow, so that if the bus was confronted by an approaching car, it would have to back up, which could be a safety problem. She said that if the bus made this diversion, it would also add 10 minutes to the already long trips of all the other students on the bus, changing their pick-up and drop off times as well.
The board members indicated they will not take any action on Beverage’s request, and Superintendent Beam indicated that neither would the school administration.
During his Superintendent’s Report, Beam said that during the cold spell around Christmas, pipes froze at Marlinton Elementary School, Green Bank Elementary/Middle School, and Hillsboro Elementary School. He recognized the maintenance workers as well as Ron Hall who spent many hours at the schools over the holidays because of those frozen pipes.
Beam also commented on Jay Miller’s request to have a Memorandum of Understanding with the board regarding his offer to help finance and to mentor an additional Math Tutor for the schools so that his achievements will remain even when he eventually retires from his paid tutoring position.
Miller has been tutoring math for the past eight years after switching from the Read Aloud program at the request of teachers, and has been on the school payroll at the rate of a substitute teacher for three years.
Beam said he has referred Miller’s proposal to the school’s lawyers for an opinion. He is not sure if the board can enter into a memorandum of understanding with an individual employee. Beam also wants to confer with the principals to see if they want a Math Tutor. He added that since COVID money is ending next fiscal year, the schools need to be very cautious about spending money since finances will be very tight.
Additionally at the meeting, the board:
- Approved routine financial reports
- Approved executing the 2nd phase of their Energy Performance Contract with Wendel Energy Services, LLC to move forward with HVAC systems at Marlinton Middle School, Green Bank Elementary School, and in the Cafeteria at Marlinton Elementary School
- Approved the only recommended personnel action – the employment of Lisa M. Dennison as a Substitute Teacher for the 2022-2023 school year.
Winners in Last Semester’s Academic Competitions
County Literature Fair Winners
GRADES: KINDERGARTEN – SECOND | |||
Place | Category | Participant | Project Title |
1st- | Fantasy | Mrs. Hardesty’s Class | The Wolf Who Cried Boy |
2nd- | Fantasy | Ms. Murphy’s Class | The Rainbow Fish |
1st- | Adventure | Boone Cassell | Horace |
2nd- | Adventure | Joseph Taylor | The Berenstain Bears Visit the Firehouse |
2nd- | Adventure | Michael Friel/ Mason Albaugh | The Secret Shortcut |
2nd- | Fantasy | William Trainer | If You Give a Mouse a Cookie |
1st- | Fantasy | Jerzie Jackson/ Isabella Eilers | Pig the Fibber |
2nd- | Historical Fiction | Titus Rittenhouse | Johnny Appleseed |
2nd- | Realistic Fiction | Easton Robertson | Those Shoes |
1st- |
Realistic Fiction |
Marcyann Goldizen/ Adalyn Beverage |
Freckleface Strawberry |
2nd- | Book Series | David Walton/ Garrett Broce | Charlie the Ranch Dog |
2nd- | Non-Fiction Informational
|
Tyler Taylor | Turkey Tales |
GRADES: THIRD – FIFTH | ||||||
Place | Category | Participant | Project Title | |||
1st- | Adventure | Harlow Brown | Ginger the Stray Kitten | |||
2nd- | Adventure | Victor Dean | Jangles | |||
1st- | Adventure | Alivia Morgan/ Colton Propst | The Muddy Elk | |||
2nd- | Adventure | Grayson Barlow/ Konrad Lowe | The Legend of the Ghost Buck | |||
1st- | Fantasy | Hunter Hefner | I am Slappy’s Evil Twin | |||
2nd- | Fantasy | James Goldsberry | The One and Only Ivan | |||
3rd- | Fantasy | Kendall Taylor | The Twits | |||
2nd- | Fantasy | Ace Gregory/ Easton Smith | Dog Man and Cat Kid | |||
1st- | Historical Fiction | Madelyn Rittenhouse | Cleopatra | |||
2nd- | Historical Fiction | Noah Sharp | Medal of Honor | |||
1st- | Historical Fiction | Levi Irvine/ Jackson Tankersley | I Survived Hurricane Katrina | |||
1st- | Mystery | Jennifer Taylor | The Pony-Crazed Princess | |||
2nd- | Mystery | Leah Long | The Zack and Zoe Mysteries | |||
1st- | Realistic Fiction | Marcus Bauserman | Bridge to Terabithia | |||
2nd- | Realistic Fiction | Amanda Stanley | A Candy Corn | |||
1st- | Realistic Fiction | Abigail Taylor/ Kya Arbogast | The Fourteenth Goldfish | |||
2nd- | Realistic Fiction | Bailey Goodwin/ Alana Bennett | Wonder | |||
1st- | Book Series | Shelldon Maitland | The Last Firehawk | |||
2nd- | Informational | Jase Hamilton | Bermuda Triangle | |||
3rd- | Informational | Makiya Burns | Saddlebreds | |||
1st- | Informational | Skylar McLean/ Karilana Boyd | Pumpkin’s Story | |||
1st- | Biography/
Autobiography |
Brennon Armstrong | Henry Freedom Box | |||
2nd- | Biography/ Autobiography | Cora Baldwin | I am Jane Goodall | |||
1st- | Poetry | Autumn Hively | Inside Out and Back Again | |||
GRADES: SIXTH – EIGHTH |
||||||
Place | Category | Participant | Project Title | |||
1st- | Adventure | Trey Sattler | Where the Red Fern Grows | |||
2nd- | Adventure | Levi Hill/ Raylan Sharp | The Last Kids on Earth and the Zombie Parade | |||
1st- | Fantasy | Zara Fanning | If We Were Giants | |||
2nd- | Fantasy | Johnna Bennett | Wishtree | |||
1st- | Fantasy | Izabella Arbogast/ Shalynn Ramsey | Harry Potter and the Sorcerer’s Stone | |||
2nd- | Fantasy | Katherine Canoy/ Dixie Thompson | Coraline | |||
1st- | Historical Fiction | Griffin Taylor | I Survived the Sharks— Attack of 1916 | |||
2nd- | Historical Fiction | Harley Bennett | Old Yeller | |||
2nd- | Historical Fiction | George Shifflett/ Cade Wagner | The War Below | |||
2nd- | Mystery | Isabella Grogg | Remedy | |||
1st- | Mystery | Cloe Woody/ Sophia Doss | Skeleton Creek: Ryan’s Journal | |||
2nd- | Mystery | Tristan Sizemore/ Julian Dennison | Bunnicula | |||
1st- | Realistic Fiction | Haiven Brown | Diary of a Wimpy Kid: Old School | |||
2nd- | Realistic Fiction | Nadiya Kerr | Sparrow | |||
3rd- | Realistic Fiction | Addison Hamrick | If I Was Your Girl | |||
3rd- | Realistic Fiction | Riyan Gladwell | The Longest Ride | |||
1st- | Realistic Fiction | Emma Anderson/ Carrigan Hicks | Because of Winn-Dixie | |||
2nd- | Realistic Fiction | Dominick Barnes/ Luke Taylor | Diary of a Wimpy Kid: The Meltdown | |||
1st- | Science Fiction | Gavin Jordan | Five Nights at Freddy’s- The Twisted Ones | |||
2nd- | Science Fiction | Maia O’Doherty | The Giver | |||
1st- | Science Fiction | Eli Beezley/ Colton Cassell | Horizon | |||
1st- | Poetry | Austin Price | The Crossover | |||
1st- | Poetry | Emma Sacca/ Savana Sharp | The Crossover | |||
1st- | Non-Fiction Informational | Allyson Taylor | The Man Who Wanted Seven Wives | |||
Regional Literature Fair Winners
GRADES: KINDERGARTEN – SECOND |
|||||
Place | Category | Participant | Project Title | ||
Best of Show | Mrs. Hardesty’s Class | The Wolf Who Cried Boy | |||
1st- | Fantasy | Mrs. Hardesty’s Class | The Wolf Who Cried Boy | ||
1st- | Fantasy | Jerzie Jackson/ Isabella Eilers | Pig the Fibber | ||
3rd- | Adventure | Boone Cassell | Horace | ||
1st- | Realistic Fiction | Marcyann Goldizen/ Adalyn Beverage | Freckleface Strawberry | ||
GRADES: THIRD – FIFTH REGIONAL WINNERS |
|||||
Place | Category | Participant | Project Title | ||
3rd- | Adventure | Harlow Brown | Ginger the Stray Kitten | ||
2nd- | Adventure | Alivia Morgan/ Colton Propst | The Muddy Elk | ||
2nd- | Book Series | Shelldon Maitland | The Last Firehawk | ||
3rd- | Historical Fiction | Madelyn Rittenhouse | Cleopatra | ||
1st- | Historical Fiction | Levi Irvine/ Jackson Tankersley | I Survived Hurricane Katrina | ||
3rd- | Mystery | Jennifer Taylor | The Pony-Crazed Princess | ||
2nd- | Poetry | Autumn Hively | Inside Out and Back Again | ||
2nd- | Realistic Fiction | Abigail Taylor/ Kya Arbogast | The Fourteenth Goldfish | ||
1st- | Informational | Skylar McLean/ Karilana Boyd | Pumpkin’s Story | ||
GRADES: SIXTH – EIGHTH REGIONAL WINNERS |
|||||
Place | Category | Participant | Project Title | ||
2nd- | Adventure | Trey Sattler | Where the Red Fern Grows | ||
1st- | Fantasy | Izabella Arbogast/ Shalynn Ramsey | Harry Potter and the Sorcerer’s Stone | ||
3rd- | Historical Fiction | Griffin Taylor | I Survived the Sharks– Attack of 1916 | ||
2nd- | Mystery | Cloe Woody/ Sophia Doss | Skeleton Creek: Ryan’s Journal | ||
1st- | Poetry | Emma Sacca/ Savana Sharp | The Crossover | ||
3rd- | Realistic Fiction | Haiven Brown | Diary of a Wimpy Kid: Old School | ||
2nd- | Realistic Fiction | Emma Anderson/
Carrigan Hicks |
Because of Winn-Dixie | ||
2nd- | Science Fiction | Gavin Jordan | Five Nights at Freddy’s- The Twisted Ones | ||
1st- | Science Fiction | Eli Beezley/
Colton Cassell |
Horizon | ||
2nd- | Non-Fiction Informational | Allyson Taylor | The Man Who Wanted Seven Wives | ||
County Math Field Day Winners
4th Grade
1st – Jonathan Burgess 2nd – Jaxon Cassell 3rd – Levi Irvine 4th – Alivia Penno 5th – Zack Mason |
5th Grade
1st – Jarrell Clifton 2nd – Autumn Hively 3rd – Easton Smith 4th – Ace Gregory 5th – Hunter Lundmark |
6th Grade
1st – Eli Beezley 2nd – Madeleine Burns 3rd – Ezra Bond 4th – Zara Fanning 5th – Hailey Goldsberry |
7th Grade
1st – Willa Hardy 2nd – Irelyn Withers 3rd – Hemi Hammons 4th – RT Hill 5th – Tristan Sizemore |
8th Grade
1st – Allyson Taylor 2nd – Cash Beers 3rd – Camden Gregory 4th – Charleigh Halterman 5th – Tanner Smith |
9th Grade
1st – Paul Jordan 2nd – Gavin Malcolm 3rd – Wade Garber 4th – Ramona Hardy 5th – Nolan Street |
Krypto Royalty Elementary- Easton Smith Middle School- Levi Hill
High School- Max O’Ganian
County Spelling Bee Winners
First Place— Jarrell Clifton, Marlinton Elementary School Second Place—Nadiya Kerr, Green Bank Elementary-Middle School Third Place— Bailey Goodwin, Marlinton Elementary School |